Αποστολέας Θέμα: Αγαπημενος πινακας ζωγραφικης  (Αναγνώστηκε 2768 φορές)

Αποσυνδεδεμένος GEORGE BINAS

• Full Member
  • No woman, no cry
Αγαπημενος πινακας ζωγραφικης
« στις: 13.03.2007, 23:01:38 »
Ο αγαπημενος μου πινακας ζωγραφικης ειναι του Claude Monet  "La Pie".
Θα ηθελα να δω τους δικους αγαπημενους πινακες...
Για ν’ ανεβείς στον ουρανό χρειάζονται δυο φτερά, ένα βιολί και κάτι πράγματα που δε μετριούνται, που δεν έχουν όνομα, πιστοποιητικά ματιού που πάει μακριά και αργά, επιγραφή στα νύχια της αμυγδαλιάς, τίτλοι της πρωινής χλόης.(Π.Νερούδα)

Αποσυνδεδεμένος admin

• Administrator
  • Full Member
  • Don't let them bullshit you!
Απ: Αγαπημενος πινακας ζωγραφικης
« Απάντηση #1 στις: 14.03.2007, 10:49:52 »
Ωραίο θέμα!
Χωρίς να χρειαστώ καθόλου χρόνο για σκέψεις, καταθέτω κι εγώ τον αγαπημένο μου πίνακα:
Είναι του Salvador Dali και το όνομά του το βρίσκω παντού ως “Person at the window” ή ως “Figure at a window”. Δεν ξέρω γιατί αλλά στο μυαλό μου έχει αποτυπωθεί το όνομα «
Έχω μια τίγρη μέσα μου άγρια λιμασμένη
π' όλο με περιμένει
κι όλο την καρτερώ,
τηνε μισώ και με μισεί, θέλει να με σκοτώσει
μα ελπίζω να φιλιώσει
καιρό με τον καιρό

Αποσυνδεδεμένος crusader

• Full Member
  • Never Give Up, Never Surrender!
    • My profile
« Απάντηση #2 στις: 14.03.2007, 11:06:05 »
εχμμ.. εγώ δεν έχω αγαπημένο πίνακα ζωγραφικής.. ακόμα... :rolleyes:
EL HOMBRE SOLO

Αποσυνδεδεμένος lia

• Full Member
« Απάντηση #3 στις: 14.03.2007, 12:33:18 »

Αποσυνδεδεμένος g8777

• Newbie
  • *
« Απάντηση #4 στις: 14.03.2007, 14:50:30 »
Δηλαδη εμενα που ο αγαπημενος μου πινακας ειναι ο Κηπος Των Απολαυσεων του Ιερωνυμου  Μπος και συ -ναι σε εσενα το λεω admin- μου βαζεις οριο 128 kb στο επισυναπτομενο τι να στειλω μετα;;;;
Σε αυτο το μεγεθος ο πινακας ευκολα μπερδευεται με φωτογραφια απο επεισοδια σε γηπεδο Δ Εθνικης!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος admin

• Administrator
  • Full Member
  • Don't let them bullshit you!
« Απάντηση #5 στις: 14.03.2007, 15:09:25 »
Μπορείς να το σώσεις ως gif που συνήθως ελαττώνει το μέγεθος σε σχέση με το jpeg.
Μπορείς να το σώσεις ως low quality (στο photoshop) που επίσης θα ελαττώσει το μέγεθος.
Τα 128 σε τέτοιες περιπτώσεις φτάνουν και περισσεύουν.
Όπως και να 'χει φαντάζεσαι να μην είχε όριο; Χάος...

Άντε βάλτο και ασε τη γκρίνια!  :w00t: :w00t:
Έχω μια τίγρη μέσα μου άγρια λιμασμένη
π' όλο με περιμένει
κι όλο την καρτερώ,
τηνε μισώ και με μισεί, θέλει να με σκοτώσει
μα ελπίζω να φιλιώσει
καιρό με τον καιρό

Αποσυνδεδεμένος crusader

• Full Member
    • My profile
« Απάντηση #6 στις: 14.03.2007, 15:18:22 »
ή μπορείς να ανεβάσεις τη φωτό σε κάποιο από τα πολλά free site που προσφέρουν χώρο για hosting φωτογραφιών! :wink:
EL HOMBRE SOLO

• Full Member
  • No woman, no cry
« Απάντηση #7 στις: 14.03.2007, 20:04:19 »
Αφου δεν ειναι μονο ενας ο αγαπημενος ,θα προσθεσω ενα απο τα αριστουργηματα του σουρρεαλισμου .Το περιφημο "THE PERSISTENCE OF MEMORY" (1931) του λυρικου SALVADOR DALI .
Για ν’ ανεβείς στον ουρανό χρειάζονται δυο φτερά, ένα βιολί και κάτι πράγματα που δε μετριούνται, που δεν έχουν όνομα, πιστοποιητικά ματιού που πάει μακριά και αργά, επιγραφή στα νύχια της αμυγδαλιάς, τίτλοι της πρωινής χλόης.(Π.Νερούδα)

Αποσυνδεδεμένος crusader

• Full Member
    • My profile
« Απάντηση #8 στις: 15.03.2007, 08:34:59 »
Συγνώμη αλλά με ποιόν τρόπο ένας ζωγράφος μπορεί να είναι "λυρικός";
EL HOMBRE SOLO

• Full Member
  • No woman, no cry
« Απάντηση #9 στις: 15.03.2007, 21:37:57 »
Με τον τροπο που εγω νοιωθω ως λυρικη την εκφραση ενος ζωγραφου ,βλεποντας τα εργα του .Μηπως υπαρχουν κλισε στα επιθετα που χρησιμοποιουμε για ενα ζωγραφο και δεν το ηξερα ?Αν ειναι ετσι ζητω συγνωμη...

Αποσυνδεδεμένος crusader

• Full Member
    • My profile
« Απάντηση #10 στις: 16.03.2007, 09:11:44 »
καλά μην αγχώνεσαι.. απλά η λέξη αυτή χρησιμοποιείται για να περιγράψει συνήθως ποιητές ή μουσικούς.
Δεν έχω ακούσει ποτέ όμως για λυρικό ζωγράφο, οπότε δεν καταλάβαινα τι εννοείς.
Τώρα που έδωσες την προσωπική σου ερμηνεία κάτι γίνεται.. :cool:
EL HOMBRE SOLO

Αποσυνδεδεμένος lia

• Full Member
ερί λυρισμού
« Απάντηση #11 στις: 16.03.2007, 10:33:06 »
Με αφορμή την παραπάνω συζήτηση, έκανα την ερευνούλα μου στο διαδίκτυο και σας παραθέτω μερικά αποτελέσματα.

Όπως συμβαίνει πολλές φορές με τους –ισμούς, κρύβουν πίσω τους σχολές, θεωρίες, κινήματα κλπ.
Ο λυρισμός (και κατ’επέκταση ο λυρικός) είναι μία τέτοια περίπτωση.

Κατ’αρχάς ο λυρικός και ο λυρισμός προέρχονται, όπως είναι αναμενόμενο, από την αρχαία ελληνική λύρα και αφορά τη μουσική.

Το Μεσαίωνα ο λυρισμός αφορά ακόμη τη μουσική, όμως παίρνει συγκεκριμένο νόημα, που είναι «η έκφραση προσωπικών συναισθημάτων» (personnal intimate feelings). Κατά φυσική επέκταση, όταν, μερικούς αιώνες αργότερα, αναπτύσσεται το ρομαντικό κίνημα, ο λυρισμός πάει πακέτο μαζί του. Έχουμε λοιπόν λυρισμό όχι μόνο στη μουσική, αλλά και στην ποίηση και στη λογοτεχνία, όπου παρουσιάζεται υπερβολή και έξαρση των συναισθημάτων (ναι ναι, θα ξαναπώ το χαρακτηριστικό παράδειγμα για τις κοπέλες που πέθαιναν από έρωτα! Φτου κακά…). Κατ’επέκταση και στη ρομαντική ζωγραφική, οπότε εκθειάζεται η έκφραση συναισθημάτων και μέσα από τους πίνακες (επιβλητικά δάση και τοπία που προκαλούν το συναίσθημα κλπ).

Στη συνέχεια φαίνεται πως τα επόμενα καλλιτεχνικά κινήματα σε όλους τους τομείς απορρίπτουν το λυρισμό. Μάλιστα ο σουρεαλισμός, εκπρόσωπος του οποίου είναι ο Νταλί, θεωρεί τον εαυτό του «επιστημονικό κίνημα», επειδή επηρεάζεται από τον Φρόυντ που αναγάγει την ανάλυση των συναισθημάτων σε επιστήμη μέσω της ψυχανάλυσης. Κατ’αυτή την έννοια, σε ορισμένα sites ο λυρισμός και ο σουρεαλισμός παρουσιάζονται ως αντίθετα κινήματα, παρόλο που και τα δύο άπτωνται των συναισθημάτων!!! Ο σουρεαλισμός ωθεί τους καλλιτέχνες να καταγράψουν το υποσυνείδητό τους και να εξηγήσουν τους συμβολισμούς του, εκεί που ο λυρισμός απλώς σε προσκαλεί να γευτείς το συναίσθημα.

Ο λυρισμός στη ζωγραφική επανέρχεται με τον Καντίνσκυ και την «abstraction lyrique(βιαστικό, γιατί δεν είμαι ειδική) συμπέρασμα: ως έννοια, ο λυρισμός συνδέεται πλέον με την έκφραση προσωπικών συναισθημάτων μέσω της τέχνης (με μια έξαρση και μια υπερβολή), κι όχι μόνο με τη μουσική, αλλά με κάθε μορφής τέχνης. Σαν κίνημα, σημαίνει πιο συγκεκριμένα πράγματα, αφορά τουλάχιστον δύο διαφορετικές εποχές και τεχνοτροπίες, και, ειδικά σε σχέση με τον Νταλί, είναι κίνημα που ο μεγάλος ζωγράφος, και ο σουρεαλισμός γενικότερα, απορρίπτουν.
Άρα, άλλη χρήση της λέξης στην καθομιλουμένη, κι άλλη με αυστηρότερη διάθεση.

Μερικές διευθύνσεις που διάβασα στα γρήγορα και μπορεί να βοηθήσουν: 

http://www.artyst.net/02_mouvements/AbstractionLyrique.htm

http://users.skynet.be/godard/Galerie/S__Dali/Universalis/universalis.html

http://www.maulpoix.net/lelyrisme.htm
« Τελευταία τροποποίηση: 16.03.2007, 10:39:53 από lia »

Αποσυνδεδεμένος crusader

• Full Member
    • My profile
« Απάντηση #12 στις: 16.03.2007, 10:36:52 »
Thnx lia!
EL HOMBRE SOLO

Αποσυνδεδεμένος marboo

• Administrator
  • Jr. Member
« Απάντηση #13 στις: 16.03.2007, 17:10:16 »
Επειδή και της αφεντιάς μου ο αγαπημένος (ο μόνος?) ζωγράφος (?) είναι ο Dali, από την ηλικία (μου) των 8 ετών, δεν θα τον έλεγα ποτέ λυρικό. Δεν έχω εικόνες στο γραφείο, αλλά τα ρολόγια είναι μιά από τις μανίες (του και ) μου. Τον θεωρούσα πάντοτε καθαρά επιθετικό, και θα το καταλάβετε αν δείτε τους πιο "συγκινησιακούς" του πίνακες: την Σταύρωση, π.χ..... βαθειά θρησκευτική, και βάναυσο κατηγορητήριο...
Αν συνεχίσω θα χάσω το ΣΚ.....

Τέλος, ένας μοναδικός πίνακας του Paul Degas, η 14χρονη χορεύτρια....